Przejdź do treści

Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

j.wysocki
27.04.2022
Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

Odpowiadamy co prawda za ponad 4% PKB Polski (190 mld złotych) – czyli, że rynek jest duży. Co więcej, transport jest krytycznym elementem w ponad połowie wytwarzanego w Polsce PKB. Ale stanowimy również 6,6% wszystkich firm w kraju. 125 tysięcy firm transportu drogowego oznacza, że każdy musi się rozpychać, jak tylko może.

Wiemy coś o tym, bo Mako TSL urosło od jednej osoby do dużej firmy w niecałą dekadę. Od rozpychania się wśród najliczniejszego grona działalności jednoosobowych (obecnie to 54% firm w branży) do dynamicznie rosnącego grona firm dużych – łokcie mamy urobione.

Wśród 125 tysięcy firm transportu drogowego w Polsce, 38 tysięcy z nich posiada licencje niezbędne do działalności międzynarodowej w Unii Europejskiej. Sytuację z licencjami mocno komplikuje Pakiet Mobilności, na mocy którego od maja tego roku limit pojazdów nieobjętych obowiązkową licencją na przewóz towarów zmniejszy się z 3,5 tony do 2,5 tony dmc (dopuszczalnej masy całkowitej).

Pakiet Mobilności, zmieniające się normy środowiskowe, dynamicznie zmieniające się stawki wynikające z niestabilności cen paliw – problemy mnożą się w oczach. Dlatego tak ważne są zdrowe relacje między przewoźnikami i firmami spedycyjnymi. Popyt na usługi jest duży, dlatego mimo problemów ten biznes jest bardzo opłacalny… jeżeli robi się go z odpowiednim partnerem.

My robimy, co możemy, by wszyscy nasi Partnerzy byli gotowi na zmiany i rośli na tym rynku razem z nami. Czy możesz to samo powiedzieć o swojej firmie spedycyjnej?

j.wysocki
27 kwietnia 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL