Przejdź do treści

Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

j.wysocki
27.04.2022
Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

Czy rynek transportu drogowego jest prosty? No jasne, że nie jest!

Odpowiadamy co prawda za ponad 4% PKB Polski (190 mld złotych) – czyli, że rynek jest duży. Co więcej, transport jest krytycznym elementem w ponad połowie wytwarzanego w Polsce PKB. Ale stanowimy również 6,6% wszystkich firm w kraju. 125 tysięcy firm transportu drogowego oznacza, że każdy musi się rozpychać, jak tylko może.

Wiemy coś o tym, bo Mako TSL urosło od jednej osoby do dużej firmy w niecałą dekadę. Od rozpychania się wśród najliczniejszego grona działalności jednoosobowych (obecnie to 54% firm w branży) do dynamicznie rosnącego grona firm dużych – łokcie mamy urobione.

Wśród 125 tysięcy firm transportu drogowego w Polsce, 38 tysięcy z nich posiada licencje niezbędne do działalności międzynarodowej w Unii Europejskiej. Sytuację z licencjami mocno komplikuje Pakiet Mobilności, na mocy którego od maja tego roku limit pojazdów nieobjętych obowiązkową licencją na przewóz towarów zmniejszy się z 3,5 tony do 2,5 tony dmc (dopuszczalnej masy całkowitej).

Pakiet Mobilności, zmieniające się normy środowiskowe, dynamicznie zmieniające się stawki wynikające z niestabilności cen paliw – problemy mnożą się w oczach. Dlatego tak ważne są zdrowe relacje między przewoźnikami i firmami spedycyjnymi. Popyt na usługi jest duży, dlatego mimo problemów ten biznes jest bardzo opłacalny… jeżeli robi się go z odpowiednim partnerem.

My robimy, co możemy, by wszyscy nasi Partnerzy byli gotowi na zmiany i rośli na tym rynku razem z nami. Czy możesz to samo powiedzieć o swojej firmie spedycyjnej?

j.wysocki
27 kwietnia 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa
29 czerwca 2022

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony.

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?
15 czerwca 2022

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach.

© Copyright 2024 - Mako TSL