Przejdź do treści

Dlaczego wyniki polskiego eksportu uzależnione są od transportu drogowego

j.wysocki
22.04.2022
Dlaczego wyniki polskiego eksportu uzależnione są od transportu drogowego

Na kołach z Polski wyjeżdża 64% towarów według tonażu oraz 81% towarów według ich wartości. Innymi słowy, polski eksport uzależniony jest od branży transportu drogowego. Co z tego wynika?

Po pierwsze, przyjrzyjmy się rozbieżności między tonażem a wartością towarów eksportowanych drogami. Otóż drogą kolejową oraz statkami wożone są głównie towary o niskiej cenie jednostkowej, takie jak węgiel. Przeciętna cena kilograma towaru przewożonego statkiem wynosi 1,5 euro, koleją 0,6 euro. Autami wozimy towary warte przeciętnie 2,9 euro za kilogram. Tylko transport lotniczy przewozi droższe towary, ale to akurat promil eksportu.

Po drugie, oczywistym wnioskiem jest, że transport drogowy w Polsce jest kluczowy z punktu widzenia eksportu. Idąc krok dalej, jest też kluczowy z punktu widzenia całej gospodarki. Dlaczego? Za ponad połowę naszego wzrostu gospodarczego przez ostatnią dekadę odpowiada popyt zagraniczny. A bez transportu drogowego nie byłoby jak ten popyt zaspokoić.

Po trzecie w końcu, również w imporcie transport drogowy jest kluczowy. Na kołach do Polski trafia 43% towarów pod względem tonażu. Wynik jest niższy niż w przypadku eksportu ze względu na duży import surowców, a te spływają do nas statkami i rurociągami.

W Mako TSL jesteśmy liderami w lekkim transporcie drogowym. W 2021 roku zrealizowaliśmy ponad 188 tys. przewozów, z czego zdecydowaną większością były przewozy międzynarodowe. Możesz dołączyć do kluczowej dla eksportu branży zostając naszym przewoźnikiem, kierowcą lub sprawdzić jako klient, jak wyglądają nasze standardy obsługi transportowej.

/Źródła: Główny Urząd Statystyczny, Raport “Transport Drogowy w Polsce 2021+” Transport i Logistyka Polska , EY

j.wysocki
22 kwietnia 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL