Przejdź do treści

Dlaczego wyniki polskiego eksportu uzależnione są od transportu drogowego

j.wysocki
22.04.2022
Dlaczego wyniki polskiego eksportu uzależnione są od transportu drogowego

Na kołach z Polski wyjeżdża 64% towarów według tonażu oraz 81% towarów według ich wartości. Innymi słowy, polski eksport uzależniony jest od branży transportu drogowego. Co z tego wynika?

Po pierwsze, przyjrzyjmy się rozbieżności między tonażem a wartością towarów eksportowanych drogami. Otóż drogą kolejową oraz statkami wożone są głównie towary o niskiej cenie jednostkowej, takie jak węgiel. Przeciętna cena kilograma towaru przewożonego statkiem wynosi 1,5 euro, koleją 0,6 euro. Autami wozimy towary warte przeciętnie 2,9 euro za kilogram. Tylko transport lotniczy przewozi droższe towary, ale to akurat promil eksportu.

Po drugie, oczywistym wnioskiem jest, że transport drogowy w Polsce jest kluczowy z punktu widzenia eksportu. Idąc krok dalej, jest też kluczowy z punktu widzenia całej gospodarki. Dlaczego? Za ponad połowę naszego wzrostu gospodarczego przez ostatnią dekadę odpowiada popyt zagraniczny. A bez transportu drogowego nie byłoby jak ten popyt zaspokoić.

Po trzecie w końcu, również w imporcie transport drogowy jest kluczowy. Na kołach do Polski trafia 43% towarów pod względem tonażu. Wynik jest niższy niż w przypadku eksportu ze względu na duży import surowców, a te spływają do nas statkami i rurociągami.

W Mako TSL jesteśmy liderami w lekkim transporcie drogowym. W 2021 roku zrealizowaliśmy ponad 188 tys. przewozów, z czego zdecydowaną większością były przewozy międzynarodowe. Możesz dołączyć do kluczowej dla eksportu branży zostając naszym przewoźnikiem, kierowcą lub sprawdzić jako klient, jak wyglądają nasze standardy obsługi transportowej.

/Źródła: Główny Urząd Statystyczny, Raport “Transport Drogowy w Polsce 2021+” Transport i Logistyka Polska , EY

j.wysocki
22 kwietnia 2022

Zobacz podobne wpisy

Jak wygląda praca spedytora w nowoczesnej firmie transportowej w 2025 roku?
31 stycznia 2025

Jak wygląda praca spedytora w nowoczesnej firmie transportowej w 2025 roku?

Praca spedytora w 2025 roku jest dynamiczna, wymagająca, ale i niezwykle satysfakcjonująca. Wraz z rozwojem technologii i globalizacją rynku transportowego rola ta stała się bardziej złożona niż kiedykolwiek wcześniej. Współczesny spedytor nie tylko organizuje przewozy i dba o ich terminowość, ale także korzysta z zaawansowanych systemów cyfrowych, analizuje dane i optymalizuje procesy logistyczne.

Zmiany prawne w transporcie drogowym w Unii Europejskiej w 2025 roku i ich wpływ na branżę TSL
16 stycznia 2025

Zmiany prawne w transporcie drogowym w Unii Europejskiej w 2025 roku i ich wpływ na branżę TSL

2025 to kolejny z rzędu rok przynoszący istotne zmiany w regulacjach dotyczących transportu drogowego w Europie, które wpłyną na funkcjonowanie firm z branży TSL. Jako lider transportu lekkiego, MAKO TSL śledzi wszystkie zmiany w zakresie regulacji oraz analizuje je pod kątem prowadzenia działalności.

Wesołych Świąt i szerokości w Nowym Roku!
23 grudnia 2024

Wesołych Świąt i szerokości w Nowym Roku!

Życzymy, aby Nowy Rok przyniósł same zielone światła na drodze do sukcesu!

© Copyright 2025 - Mako TSL