Każdy przyzna rację, że ilu ludzi tyle opinii – a na pewno na tematy, które wymuszają na nas zmianę przyzwyczajeń. Nie sposób jednak w trzeciej dekadzie XXI wieku nie myśleć o ekologii. Ale nie o tej wielkiej, globalnej, kształtującej kierunki rozwoju technologii, które mocno zahaczają o politykę. O ekologii lokalnej, tej na którą mamy bezpośredni wpływ i która zależy tylko od nas. Jednym z najprostszych przykładów jest segregacja odpadów czy energooszczędność.
W 2023 roku Grupa MAKO TSL może pochwalić się tym, że 100% biur dba o sortowanie śmieci. Na przestrzeni lat wprowadzaliśmy zmiany i dostosowaliśmy się do wymogów, jakie nakładały na nas gminy, w których znajdują się nasze biura. W efekcie, przede wszystkim, dbamy o środowisko, ale zarazem zmniejszamy koszty – segregowane odpady są tańsze. Sortowanie śmieci to nic nowego. Gdańsk z wynikiem 32,2% recyklingu (dane z 2021 roku) nadal jest poniżej polskiej średniej wynoszącej ok. 38%. Ta średnia z kolei plasuje nas na 15. miejscu w Europie – średnia europejska to ok. 50%. Tyle z globalnych statystyk, wróćmy więc na nasze podwórko.
Po wprowadzeniu pełnej segregacji śmieci w Gdańsku zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele plastikowych śmieci generujemy. Ok. 30% tych śmieci to plastikowe butelki, dlatego celem na ten rok jest znaleźć i wdrożyć eko rozwiązanie, które pozwoli nam zredukować zużycie plastiku. Zapewniam Was też, że na tym nie poprzestaniemy.
Papier jest jednym z surowców, którego jeszcze długo nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować. Biuro w Lęborku zużyło paletę (!) papieru od września 2022 roku. Nasi Klienci i Partnerzy jeszcze przez wiele lat będą wymagali, przynajmniej w pewnym zakresie, papierowych dokumentów. Możemy się jednak pochwalić wprowadzeniem wielu rozwiązań ograniczających zużycie tego cennego surowca.
Zarząd i kadra kierownicza ograniczyła obieg papierowych dokumentów i zastąpiła je elektronicznymi – to zasługa upowszechnienia podpisu elektronicznego. E-faktury i e-dokumenty zmniejszyły o 70% ilość drukowanych dokumentów. Potwierdzenia zleceń, jeżeli klient na to pozwala, są potwierdzane elektronicznie. Nawet wyeliminowanie prostego błędu przy drukowaniu, powodującego wydruk zbędnego raportu, w skali całej firmy daje miarodajny efekt. Nie bez znaczenia jest też oszczędność pieniędzy – do produkcji papieru potrzebne są oczywiście energia i drewno, a ich ceny w zeszłym roku poszły w górę o prawie 100%.
Nie możemy też zapomnieć, że MAKO TSL to nie tylko pracownicy w biurach, ale też nasi kierowcy i Partnerzy. Wszyscy gramy do jednej bramki i doskonale wiemy, że mniejsze zużycie paliwa oznacza lepszą rentowność. Nasz model biznesowy jest nastawiony na ecodriving, promujemy ekologiczne i ekonomiczne zachowania u kierowców. Dzięki temu możemy od 2020 roku pochwalić się certyfikatem Green Carrier Certification przyznanym nam przez Saloodo, które ściśle współpracuje z DHL.
Nie ma się co oszukiwać – transport drogowy nie kojarzy się z eko biznesem. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, żebyśmy świadomie użytkowali dostępne nam zasoby. Jesteśmy firmą, która ma spójną i przemyślaną strategię dążenia do ekologicznych zmian, małych i dużych.