Przejdź do treści

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

j.wysocki
29.06.2022
Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

Flota Mako TSL może robić wrażenie – w końcu jesteśmy największą firmą transportu lekkiego w Polsce. Ale jak ma się ona do całego parku maszynowego w kraju?

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony… to 2,08 mln aut w tej kategorii! Wśród nich największą grupę, bo ponad 555 tys. stanowią nasze ulubione „busiki”, czyli profesjonalnie mówiąc auta typu „Skrzynia plandekowa”.

Nie dość, że nasze busy są największą grupą aut, to jeszcze znajdują się w top 3 pod względem dynamiki wzrostu. Chociaż tutaj palmę pierwszeństwa mają vany z wynikiem 6,4% przyrostu średniorocznego.

A jak sprawa ma się na „dużych” autach?

Samych aut o dmc powyżej 16 ton zarejestrowanych jest w Polsce ponad 410 tys., czyli około 13% całej floty transportu drogowego. Prym w tej kategorii – bez zaskoczenia – wiodą Ciągniki. Co ciekawe, ten segment floty rośnie w Polsce najszybciej – w przeciągu ostatnich pięciu lat liczba największych aut zwiększyła się o 1/3. Jest to szybko rosnący biznes, więc pewnie nie dziwicie się już, czemu my również „weszliśmy na duże”.

/źródło: Transport i Logistyka Polska, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

j.wysocki
29 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

6 korzyści płynących z udziału w targach branżowych
11 października 2024

6 korzyści płynących z udziału w targach branżowych

Udział w targach branżowych to częsty element strategii marketingowej i sprzedażowej wielu firm z różnych branż, w tym transportowej. Targi oferują unikalną okazję do nawiązania kontaktów, prezentacji swoich usług oraz zdobywania cennych informacji o rynku.

Jak efektywnie planować potrzeby transportowe na sezon zimowy?
26 września 2024

Jak efektywnie planować potrzeby transportowe na sezon zimowy?

Zima to wyjątkowy czas w branży transportowej, nie tylko zresztą bezpośrednio w okresie przedświątecznym. Wzrastający popyt na przewóz towarów związany ze wzrostem sprzedaży i konsumpcji, który towarzyszy świętom w końcówce roku, ogranicza dostępność pojazdów.

Czego możemy się spodziewać po rynku transportu drogowego w drugiej połowie 2024 roku?
16 września 2024

Czego możemy się spodziewać po rynku transportu drogowego w drugiej połowie 2024 roku?

Rynek transportu drogowego, zarówno w Polsce, jak i na świecie, przechodzi w drugiej połowie 2024 roku przez dynamiczne zmiany, wynikające z globalnych megatrendów, zmian regulacyjnych oraz rosnących oczekiwań społecznych i środowiskowych. Wpływ na branżę mają zarówno czynniki gospodarcze, jak i rozwój nowych technologii.

© Copyright 2024 - Mako TSL