Przejdź do treści

Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski?

j.wysocki
09.06.2022
Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski?

Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski? Na pewno usługi transportowe! Stanowią one bowiem 6% całego eksportu towarów i usług oraz aż 28% eksportu usług.

W 2020 roku wartość eksportu usług transportowych wyniosła 16,3 mld euro, a nadwyżka (czyli przewaga usług sprzedanych nad wykupionymi za granicą) wyniosła 8,7 mld euro.

Czy to dużo?

Wystarczy rzec, że cała nadwyżka w handlu towarami w tym samym roku wyniosła 12,4 mld euro…

To jeszcze nie wszystko – w 2021 roku nadwyżka handlu towarami mocno spadała (do połowy roku o połowę), tymczasem usługi transportowe do połowy roku… przebiły wynik za 2020 rok. Branża TSL jest wysoce stabilna i stanowi kluczową gałąź polskiej gospodarki. Nasze usługi rozchwytywane są na rynkach zagranicznych, gdzie jesteśmy kluczowymi graczami. Bez nas Europa by stanęła.

Firmy w branży TSL, które rozsądnie gospodarują budżetem i mają odpowiedni zapas na chwilowe wahania, cieszą się wzrostami niezależnie od koniunktury. Stabilności dodaje nam fakt, że transport drogowy to dobro podstawowe, które było i będzie potrzebne zawsze.

/źródło: Narodowy Bank Polski (NBP), Transport i Logistyka Polska

j.wysocki
09 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa
29 czerwca 2022

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony.

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?
15 czerwca 2022

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach.

© Copyright 2024 - Mako TSL