Przejdź do treści

Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski?

j.wysocki
09.06.2022
Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski?

Jaki jest jeden z najlepszych „towarów” eksportowych Polski? Na pewno usługi transportowe! Stanowią one bowiem 6% całego eksportu towarów i usług oraz aż 28% eksportu usług.

W 2020 roku wartość eksportu usług transportowych wyniosła 16,3 mld euro, a nadwyżka (czyli przewaga usług sprzedanych nad wykupionymi za granicą) wyniosła 8,7 mld euro.

Czy to dużo?

Wystarczy rzec, że cała nadwyżka w handlu towarami w tym samym roku wyniosła 12,4 mld euro…

To jeszcze nie wszystko – w 2021 roku nadwyżka handlu towarami mocno spadała (do połowy roku o połowę), tymczasem usługi transportowe do połowy roku… przebiły wynik za 2020 rok. Branża TSL jest wysoce stabilna i stanowi kluczową gałąź polskiej gospodarki. Nasze usługi rozchwytywane są na rynkach zagranicznych, gdzie jesteśmy kluczowymi graczami. Bez nas Europa by stanęła.

Firmy w branży TSL, które rozsądnie gospodarują budżetem i mają odpowiedni zapas na chwilowe wahania, cieszą się wzrostami niezależnie od koniunktury. Stabilności dodaje nam fakt, że transport drogowy to dobro podstawowe, które było i będzie potrzebne zawsze.

/źródło: Narodowy Bank Polski (NBP), Transport i Logistyka Polska

j.wysocki
09 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL