Przejdź do treści

Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego

j.wysocki
20.05.2022
Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego

Czy wiesz, że w branży transportu drogowego w Polsce pracuje około 750 tysięcy osób?

Jesteśmy jako branża zdecydowanie największym pracodawcą na rynku logistycznym, bo stanowimy około 75% całego zatrudnienia… a to z kolei prawie 4,5% aktywnych zawodowo osób w kraju.

Największą grupą zatrudnionych w transporcie drogowym stanowią oczywiście kierowcy – około 500 tys. osób. To oni odpowiadają za transport towarów zgodnie z zaplanowaną trasą i terminarzem. Przy czym dodać należy, że w transporcie międzynarodowym poza samym transportem kierowca musi znać regulacje wielu krajów, odpowiada za wysoce wartościowe przewozy, a w trasie spędza często kilkanaście dni.

Dyspozytorzy i spedytorzy stanowią grupę około 35 tysięcy pracowników w branży. Odpowiadają oni za organizację pracy kierowców, kontakt z klientem oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych w transporcie.

Pozostałą grupę stanowią mechanicy (około 15 tys. osób) dbający o stan techniczny pojazdów, specjaliści ds. logistyki (około 5 tys. osób) projektujący i optymalizujący łańcuchy dostaw, oraz obsługa administracyjna dbająca o zgodność i przejrzystość w tonie dokumentów, którymi na co dzień się wymieniamy (dzisiaj, na szczęście, w większości elektronicznie).

Transport drogowy to potężna branża, która zapewnia tysiącom Polaków pracę i dobrobyt. Często wymaga też bardzo konkretnych umiejętności – nasz zespół jest tego najlepszym dowodem! W zamian oferuje stabilne zatrudnienie, w końcu transport potrzebny będzie zawsze.

j.wysocki
20 maja 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL