Przejdź do treści

Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego

j.wysocki
20.05.2022
Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego

Czy wiesz, że w branży transportu drogowego w Polsce pracuje około 750 tysięcy osób?

Jesteśmy jako branża zdecydowanie największym pracodawcą na rynku logistycznym, bo stanowimy około 75% całego zatrudnienia… a to z kolei prawie 4,5% aktywnych zawodowo osób w kraju.

Największą grupą zatrudnionych w transporcie drogowym stanowią oczywiście kierowcy – około 500 tys. osób. To oni odpowiadają za transport towarów zgodnie z zaplanowaną trasą i terminarzem. Przy czym dodać należy, że w transporcie międzynarodowym poza samym transportem kierowca musi znać regulacje wielu krajów, odpowiada za wysoce wartościowe przewozy, a w trasie spędza często kilkanaście dni.

Dyspozytorzy i spedytorzy stanowią grupę około 35 tysięcy pracowników w branży. Odpowiadają oni za organizację pracy kierowców, kontakt z klientem oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych w transporcie.

Pozostałą grupę stanowią mechanicy (około 15 tys. osób) dbający o stan techniczny pojazdów, specjaliści ds. logistyki (około 5 tys. osób) projektujący i optymalizujący łańcuchy dostaw, oraz obsługa administracyjna dbająca o zgodność i przejrzystość w tonie dokumentów, którymi na co dzień się wymieniamy (dzisiaj, na szczęście, w większości elektronicznie).

Transport drogowy to potężna branża, która zapewnia tysiącom Polaków pracę i dobrobyt. Często wymaga też bardzo konkretnych umiejętności – nasz zespół jest tego najlepszym dowodem! W zamian oferuje stabilne zatrudnienie, w końcu transport potrzebny będzie zawsze.

j.wysocki
20 maja 2022

Zobacz podobne wpisy

Spedycja międzynarodowa
14 lutego 2022

Spedycja międzynarodowa

Jak tłumaczyliśmy w ostatnim wpisie, spedycja w głównej mierze polega na zorganizowaniu transportu do przewozu towarów.

Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?
13 lutego 2022

Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

Transport, spedycja, logistyka – te trzy słowa zwykle występują w zdaniu razem, oznaczając jeden z najważniejszych elementów gospodarki w kraju.

© Copyright 2022 - Mako TSL