Przejdź do treści

Transport drogowy największym pracodawcą w polskiej logistyce

j.wysocki
18.05.2022
Transport drogowy największym pracodawcą w polskiej logistyce

Czy wiesz, że w branży transportu drogowego w Polsce pracuje około 750 tysięcy osób?

Jesteśmy jako branża zdecydowanie największym pracodawcą na rynku logistycznym, bo stanowimy około 75% całego zatrudnienia… a to z kolei prawie 4,5% aktywnych zawodowo osób w kraju.

Największą grupą zatrudnionych w transporcie drogowym stanowią oczywiście kierowcy – około 500 tys. osób. To oni odpowiadają za transport towarów zgodnie z zaplanowaną trasą i terminarzem. Przy czym dodać należy, że w transporcie międzynarodowym poza samym transportem kierowca musi znać regulacje wielu krajów, odpowiada za wysoce wartościowe przewozy, a w trasie spędza często kilkanaście dni.

Dyspozytorzy i spedytorzy stanowią grupę około 35 tysięcy pracowników w branży. Odpowiadają oni za organizację pracy kierowców, kontakt z klientem oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych w transporcie.

Pozostałą grupę stanowią mechanicy (około 15 tys. osób) dbający o stan techniczny pojazdów, specjaliści ds. logistyki (około 5 tys. osób) projektujący i optymalizujący łańcuchy dostaw, oraz obsługa administracyjna dbająca o zgodność i przejrzystość w tonie dokumentów, którymi na co dzień się wymieniamy (dzisiaj, na szczęście, w większości elektronicznie).

Transport drogowy to potężna branża, która zapewnia tysiącom Polaków pracę i dobrobyt. Często wymaga też bardzo konkretnych umiejętności – zespół MAKO jest tego najlepszym dowodem. W zamian oferuje stabilne zatrudnienie, w końcu transport potrzebny będzie zawsze.

/źródła: Transport i Logistyka Polska, SpotData.pl, Główny Urząd Statystyczny, EUROSTAT

j.wysocki
18 maja 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa
29 czerwca 2022

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony.

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?
15 czerwca 2022

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach.

© Copyright 2024 - Mako TSL