Przejdź do treści

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

j.wysocki
29.06.2022
Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

Flota Mako TSL może robić wrażenie – w końcu jesteśmy największą firmą transportu lekkiego w Polsce. Ale jak ma się ona do całego parku maszynowego w kraju?

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony… to 2,08 mln aut w tej kategorii! Wśród nich największą grupę, bo ponad 555 tys. stanowią nasze ulubione „busiki”, czyli profesjonalnie mówiąc auta typu „Skrzynia plandekowa”.

Nie dość, że nasze busy są największą grupą aut, to jeszcze znajdują się w top 3 pod względem dynamiki wzrostu. Chociaż tutaj palmę pierwszeństwa mają vany z wynikiem 6,4% przyrostu średniorocznego.

A jak sprawa ma się na „dużych” autach?

Samych aut o dmc powyżej 16 ton zarejestrowanych jest w Polsce ponad 410 tys., czyli około 13% całej floty transportu drogowego. Prym w tej kategorii – bez zaskoczenia – wiodą Ciągniki. Co ciekawe, ten segment floty rośnie w Polsce najszybciej – w przeciągu ostatnich pięciu lat liczba największych aut zwiększyła się o 1/3. Jest to szybko rosnący biznes, więc pewnie nie dziwicie się już, czemu my również „weszliśmy na duże”.

/źródło: Transport i Logistyka Polska, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

j.wysocki
29 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL