Przejdź do treści

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

j.wysocki
29.06.2022
Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

Flota Mako TSL może robić wrażenie – w końcu jesteśmy największą firmą transportu lekkiego w Polsce. Ale jak ma się ona do całego parku maszynowego w kraju?

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony… to 2,08 mln aut w tej kategorii! Wśród nich największą grupę, bo ponad 555 tys. stanowią nasze ulubione „busiki”, czyli profesjonalnie mówiąc auta typu „Skrzynia plandekowa”.

Nie dość, że nasze busy są największą grupą aut, to jeszcze znajdują się w top 3 pod względem dynamiki wzrostu. Chociaż tutaj palmę pierwszeństwa mają vany z wynikiem 6,4% przyrostu średniorocznego.

A jak sprawa ma się na „dużych” autach?

Samych aut o dmc powyżej 16 ton zarejestrowanych jest w Polsce ponad 410 tys., czyli około 13% całej floty transportu drogowego. Prym w tej kategorii – bez zaskoczenia – wiodą Ciągniki. Co ciekawe, ten segment floty rośnie w Polsce najszybciej – w przeciągu ostatnich pięciu lat liczba największych aut zwiększyła się o 1/3. Jest to szybko rosnący biznes, więc pewnie nie dziwicie się już, czemu my również „weszliśmy na duże”.

/źródło: Transport i Logistyka Polska, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

j.wysocki
29 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?
15 czerwca 2022

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach.

Don Diego dołącza do MAKO Team!
10 czerwca 2022

Don Diego dołącza do MAKO Team!

W trakcie obchodzenia uroczystości 10-lecia oficjalnie przedstawiliśmy nowego członka Zespołu MAKO – Mateusza DON DIEGO Kubiszyna, którego zostaliśmy oficjalnym sponsorem! Don Diego jest wielokrotnie tytułowanym kick-boxerem i pięściarzem, a także fighterem w formule MMA.

© Copyright 2024 - Mako TSL