Przejdź do treści

ekoMAKO TSL – nasze działania pro-ekologiczne

j.wysocki
07.07.2023
ekoMAKO TSL – nasze działania pro-ekologiczne

Każdy przyzna rację, że ilu ludzi tyle opinii – a na pewno na tematy, które wymuszają na nas zmianę przyzwyczajeń. Nie sposób jednak w trzeciej dekadzie XXI wieku nie myśleć o ekologii. Ale nie o tej wielkiej, globalnej, kształtującej kierunki rozwoju technologii, które mocno zahaczają o politykę. O ekologii lokalnej, tej na którą mamy bezpośredni wpływ i która zależy tylko od nas. Jednym z najprostszych przykładów jest segregacja odpadów czy energooszczędność.

W 2023 roku Grupa MAKO TSL może pochwalić się tym, że 100% biur dba o sortowanie śmieci. Na przestrzeni lat wprowadzaliśmy zmiany i dostosowaliśmy się do wymogów, jakie nakładały na nas gminy, w których znajdują się nasze biura. W efekcie, przede wszystkim, dbamy o środowisko, ale zarazem zmniejszamy koszty – segregowane odpady są tańsze. Sortowanie śmieci to nic nowego. Gdańsk z wynikiem 32,2% recyklingu (dane z 2021 roku) nadal jest poniżej polskiej średniej wynoszącej ok. 38%. Ta średnia z kolei plasuje nas na 15. miejscu w Europie – średnia europejska to ok. 50%. Tyle z globalnych statystyk, wróćmy więc na nasze podwórko.

Po wprowadzeniu pełnej segregacji śmieci w Gdańsku zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele plastikowych śmieci generujemy. Ok. 30% tych śmieci to plastikowe butelki, dlatego celem na ten rok jest znaleźć i wdrożyć eko rozwiązanie, które pozwoli nam zredukować zużycie plastiku. Zapewniam Was też, że na tym nie poprzestaniemy.

Papier jest jednym z surowców, którego jeszcze długo nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować. Biuro w Lęborku zużyło paletę (!) papieru od września 2022 roku. Nasi Klienci i Partnerzy jeszcze przez wiele lat będą wymagali, przynajmniej w pewnym zakresie, papierowych dokumentów. Możemy się jednak pochwalić wprowadzeniem wielu rozwiązań ograniczających zużycie tego cennego surowca.

Zarząd i kadra kierownicza ograniczyła obieg papierowych dokumentów i zastąpiła je elektronicznymi – to zasługa upowszechnienia podpisu elektronicznego. E-faktury i e-dokumenty zmniejszyły o 70% ilość drukowanych dokumentów. Potwierdzenia zleceń, jeżeli klient na to pozwala, są potwierdzane elektronicznie. Nawet wyeliminowanie prostego błędu przy drukowaniu, powodującego wydruk zbędnego raportu, w skali całej firmy daje miarodajny efekt. Nie bez znaczenia jest też oszczędność pieniędzy – do produkcji papieru potrzebne są oczywiście energia i drewno, a ich ceny w zeszłym roku poszły w górę o prawie 100%.

Nie możemy też zapomnieć, że MAKO TSL to nie tylko pracownicy w biurach, ale też nasi kierowcy i Partnerzy. Wszyscy gramy do jednej bramki i doskonale wiemy, że mniejsze zużycie paliwa oznacza lepszą rentowność. Nasz model biznesowy jest nastawiony na ecodriving, promujemy ekologiczne i ekonomiczne zachowania u kierowców. Dzięki temu możemy od 2020 roku pochwalić się certyfikatem Green Carrier Certification przyznanym nam przez Saloodo, które ściśle współpracuje z DHL.

Nie ma się co oszukiwać – transport drogowy nie kojarzy się z eko biznesem. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, żebyśmy świadomie użytkowali dostępne nam zasoby. Jesteśmy firmą, która ma spójną i przemyślaną strategię dążenia do ekologicznych zmian, małych i dużych.

j.wysocki
07 lipca 2023

Zobacz podobne wpisy

Wiosenne wyzwanie sportowe… pokonane!
15 lipca 2023

Wiosenne wyzwanie sportowe… pokonane!

Sport jest mocno zaszyty w kulturę MAKO TSL, a zdrowa rywalizacja jest w naszej krwi. Mamy na to wiele przykładów, a jednym z nich są kolejne edycje Wiosennego Challangu Sportowego.

Ile pracy stoi za wypuszczeniem w trasę auta
15 czerwca 2023

Ile pracy stoi za wypuszczeniem w trasę auta

Na przykładzie floty Grupy MAKO TSL pokazujemy, jaka praca stoi za wypuszczeniem w trasę każdego nowego auta w transporcie drogowym miedzynarodowym.

MAKO TSL wraca na targi
06 czerwca 2023

MAKO TSL wraca na targi

Pandemia sprawiła, że MAKO TSL na targach można było spotkać jedynie jako gości. Na szczęście, od tego roku się to zmieniło – na przełomie maja i czerwca mieliśmy okazję rozstawić się ze stoiskiem na XII Spotkaniu Przewoźników w Krzyżowej.

© Copyright 2024 - Mako TSL