Przejdź do treści

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

j.wysocki
15.06.2022
Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

Pierwsze co nam przychodzi do głowy na słowa “transport” i “technologie” to nowe auta. Postęp w dziedzinie motoryzacji zasługuje na co najmniej osobny wpis, natomiast dzisiaj o czym innym.

Okazuje się bowiem, że poza autami bardzo dużo inwestuje się w technologie mające na celu zwiększyć efektywność w branży TSL. Nie wierzysz?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach. Dowiedzieliśmy się na przykład, że można pracować zdalnie (w Mako TSL też się udało). Po pandemii rozwój technologiczny nie zamierza zwalniać.

2021 rok był rekordowy pod tym względem – poprzedni rekord wyznaczył rok 2018 kwotą 15,1 mld. zainwestowanych dolarów. Cały ten rynek rozwija się dynamicznie, bo od 2014 roku średnio o 70% rocznie wzrasta wartość inwestycji. Inwestorzy najchętniej lokowali swój kapitał w platformy dostaw ostatniej mili, giełdy transportowe oraz usługi pozwalające lepiej monitorować flotę. Z największych inwestycji 2021 roku wymienić można 2,5 mld. dolarów zainwestowane w firmę kurierską J&T Express oraz 1,5 mld. dolarów w platformę usług dostawczych Lalamove.

Fajnie się rozmawia o wielkich kwotach i zagranicznych rynkach, ale jak to wygląda u nas?

Z naszej, MAKOwej perspektywy, muszę przyznać, że od 6 lat mocno inwestujemy w rozwój naszego zaplecza technologicznego – zarówno pod kątem sprzętu i oprogramowania, jak i wyspecjalizowanego zespołu. Inwestycje te dają bardzo dobre rezultaty, a dzięki podejmowanemu ryzyku często kończymy jako pierwsi na rynku z wdrożonym rozwiązaniem. A inni muszą nas gonić.

Nie spoczywamy na laurach, ostatnie miesiące upływają nam pod kątem wdrożeń najnowocześniejszych rozwiązań w kilku obszarach funkcjonowania firmy. Światowy trend też nie jest jednostkowy, bo w tym roku inwestorzy włożyli już 8,5 mld. dolarów w rozwiązania skierowane do naszej branży.

Zadaj sobie pytanie: czy Twoja spedycja wyznacza technologiczne trendy, czy goni rynek?

/źródło: mckinsey & company 

j.wysocki
15 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL