Przejdź do treści

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

j.wysocki
15.06.2022
Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

Pierwsze co nam przychodzi do głowy na słowa “transport” i “technologie” to nowe auta. Postęp w dziedzinie motoryzacji zasługuje na co najmniej osobny wpis, natomiast dzisiaj o czym innym.

Okazuje się bowiem, że poza autami bardzo dużo inwestuje się w technologie mające na celu zwiększyć efektywność w branży TSL. Nie wierzysz?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach. Dowiedzieliśmy się na przykład, że można pracować zdalnie (w Mako TSL też się udało). Po pandemii rozwój technologiczny nie zamierza zwalniać.

2021 rok był rekordowy pod tym względem – poprzedni rekord wyznaczył rok 2018 kwotą 15,1 mld. zainwestowanych dolarów. Cały ten rynek rozwija się dynamicznie, bo od 2014 roku średnio o 70% rocznie wzrasta wartość inwestycji. Inwestorzy najchętniej lokowali swój kapitał w platformy dostaw ostatniej mili, giełdy transportowe oraz usługi pozwalające lepiej monitorować flotę. Z największych inwestycji 2021 roku wymienić można 2,5 mld. dolarów zainwestowane w firmę kurierską J&T Express oraz 1,5 mld. dolarów w platformę usług dostawczych Lalamove.

Fajnie się rozmawia o wielkich kwotach i zagranicznych rynkach, ale jak to wygląda u nas?

Z naszej, MAKOwej perspektywy, muszę przyznać, że od 6 lat mocno inwestujemy w rozwój naszego zaplecza technologicznego – zarówno pod kątem sprzętu i oprogramowania, jak i wyspecjalizowanego zespołu. Inwestycje te dają bardzo dobre rezultaty, a dzięki podejmowanemu ryzyku często kończymy jako pierwsi na rynku z wdrożonym rozwiązaniem. A inni muszą nas gonić.

Nie spoczywamy na laurach, ostatnie miesiące upływają nam pod kątem wdrożeń najnowocześniejszych rozwiązań w kilku obszarach funkcjonowania firmy. Światowy trend też nie jest jednostkowy, bo w tym roku inwestorzy włożyli już 8,5 mld. dolarów w rozwiązania skierowane do naszej branży.

Zadaj sobie pytanie: czy Twoja spedycja wyznacza technologiczne trendy, czy goni rynek?

/źródło: mckinsey & company 

j.wysocki
15 czerwca 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa
29 czerwca 2022

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony.

Don Diego dołącza do MAKO Team!
10 czerwca 2022

Don Diego dołącza do MAKO Team!

W trakcie obchodzenia uroczystości 10-lecia oficjalnie przedstawiliśmy nowego członka Zespołu MAKO – Mateusza DON DIEGO Kubiszyna, którego zostaliśmy oficjalnym sponsorem! Don Diego jest wielokrotnie tytułowanym kick-boxerem i pięściarzem, a także fighterem w formule MMA.

© Copyright 2024 - Mako TSL