Przejdź do treści

Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

tamago
13.02.2022
Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

Transport, spedycja, logistyka – te trzy słowa zwykle występują w zdaniu razem, oznaczając jeden z najważniejszych elementów gospodarki w kraju. W powszechnym rozumieniu to kompleksowa obsługa przewozów towarów. Jednak każda z literek TSL odpowiada za zupełnie inną część organizacji łańcucha dostaw.

Transport – to przewóz towarów z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Wyróżniamy głównie transport lądowy, powietrzny i morski.

Spedycja – głównym celem spedycji jest zorganizowanie transportu. Spedytor przyjmuje zlecenie na przewóz dóbr, zawiera umowy z klientami, kompletuje dokumenty potrzebne do przewozu towarów, organizuje odpowiednie środki transportu, a także ostatecznie nadaje przesyłki.

Logistyka – to wszystkie działania mające na celu zorganizowanie systematycznego i spójnego procesu zarządzania łańcuchem dostaw. Mówiąc prościej, logistyk zajmuje się zorganizowaniem planowania procesu transportu w taki sposób, by wszystkie elementy organizacji transportu do siebie pasowały.

Spedycja stanowi część logistyki, ale jest jej bardziej wyspecjalizowaną częścią. Spedytor organizuje przewóz w praktyce – dba o to, by dostarczyć go do klienta lub do kolejnego miejsca magazynowania. Logistyk zaś zajmuje się planowaniem tras przewozu ładunków, by były jak najbardziej zoptymalizowane. Transport to najwęższe z tych pojęć, obejmuje samo dostarczenie towaru z punktu A do punktu B.

W MAKO TSL zajmujemy się głównie spedycją i transportem międzynarodowym, głównie po krajach Europy Zachodniej. Pracując z logistykami z zarówno małych, jak i większych firm, wiemy jak ważne jest dostarczenie towarów na czas. Dzięki flocie ponad 850 aut kontraktowych jesteśmy w stanie obsłużyć nawet naprawdę ekspresowe zlecenia. Skontaktuj się z nami i sprawdź sam!

sales@makotsl.com

tamago
13 lutego 2022

Zobacz podobne wpisy

MAKO z najlepszą stawką na rynku
01 lipca 2022

MAKO z najlepszą stawką na rynku

Miesiąc temu weszliśmy na „duże”. Dzisiaj dla przewoźników z autami 13.6 mamy najwyższą stawkę 1,5 euro za KAŻDY kilometr po UE, kasę przelewamy 5 dni po skanach bez żadnego skonta. Twój biznes jest w trasie, my zajmiemy się resztą.

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa
29 czerwca 2022

Jakimi autami może się pochwalić polska flota transportowa

W Polsce zarejestrowanych jest niemal 3 mln samochodów ciężarowych. Z czego zdecydowana większość, bo aż 70%, to samochody tzw. „lekkie”, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony.

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?
15 czerwca 2022

Czy branża TSL jest nasycona technologiami?

W 2021 roku w start-upy (czyli firmy technologiczne pracujące nad nowymi rozwiązaniami) transportowe inwestorzy wyłożyli 24,6 mld. dolarów… to dwa razy więcej, niż rok wcześniej! Nie jest to aż tak dziwne, bo pandemia przyspieszyła rozwój technologii w wielu dziedzinach.

© Copyright 2024 - Mako TSL