Przejdź do treści

Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

tamago
13.02.2022
Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

Transport, spedycja, logistyka – te trzy słowa zwykle występują w zdaniu razem, oznaczając jeden z najważniejszych elementów gospodarki w kraju. W powszechnym rozumieniu to kompleksowa obsługa przewozów towarów. Jednak każda z literek TSL odpowiada za zupełnie inną część organizacji łańcucha dostaw.

Transport – to przewóz towarów z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Wyróżniamy głównie transport lądowy, powietrzny i morski.

Spedycja – głównym celem spedycji jest zorganizowanie transportu. Spedytor przyjmuje zlecenie na przewóz dóbr, zawiera umowy z klientami, kompletuje dokumenty potrzebne do przewozu towarów, organizuje odpowiednie środki transportu, a także ostatecznie nadaje przesyłki.

Logistyka – to wszystkie działania mające na celu zorganizowanie systematycznego i spójnego procesu zarządzania łańcuchem dostaw. Mówiąc prościej, logistyk zajmuje się zorganizowaniem planowania procesu transportu w taki sposób, by wszystkie elementy organizacji transportu do siebie pasowały.

Spedycja stanowi część logistyki, ale jest jej bardziej wyspecjalizowaną częścią. Spedytor organizuje przewóz w praktyce – dba o to, by dostarczyć go do klienta lub do kolejnego miejsca magazynowania. Logistyk zaś zajmuje się planowaniem tras przewozu ładunków, by były jak najbardziej zoptymalizowane. Transport to najwęższe z tych pojęć, obejmuje samo dostarczenie towaru z punktu A do punktu B.

W MAKO TSL zajmujemy się głównie spedycją i transportem międzynarodowym, głównie po krajach Europy Zachodniej. Pracując z logistykami z zarówno małych, jak i większych firm, wiemy jak ważne jest dostarczenie towarów na czas. Dzięki flocie ponad 850 aut kontraktowych jesteśmy w stanie obsłużyć nawet naprawdę ekspresowe zlecenia. Skontaktuj się z nami i sprawdź sam!

sales@makotsl.com

tamago
13 lutego 2022

Zobacz podobne wpisy

Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego
20 maja 2022

Jak dużym kawałekiem tortu na rynku pracy jest branża transportu drogowego

Czy wiesz, że w branży transportu drogowego w Polsce pracuje około 750 tysięcy osób? Jako branża zatrudniamy 4,5% aktywnych zawodowo Polaków.

Spedycja międzynarodowa
14 lutego 2022

Spedycja międzynarodowa

Jak tłumaczyliśmy w ostatnim wpisie, spedycja w głównej mierze polega na zorganizowaniu transportu do przewozu towarów.

© Copyright 2022 - Mako TSL