Przejdź do treści

Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

tamago
13.02.2022
Transport, spedycja i logistyka – czym się różnią?

Transport, spedycja, logistyka – te trzy słowa zwykle występują w zdaniu razem, oznaczając jeden z najważniejszych elementów gospodarki w kraju. W powszechnym rozumieniu to kompleksowa obsługa przewozów towarów. Jednak każda z literek TSL odpowiada za zupełnie inną część organizacji łańcucha dostaw.

Transport – to przewóz towarów z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Wyróżniamy głównie transport lądowy, powietrzny i morski.

Spedycja – głównym celem spedycji jest zorganizowanie transportu. Spedytor przyjmuje zlecenie na przewóz dóbr, zawiera umowy z klientami, kompletuje dokumenty potrzebne do przewozu towarów, organizuje odpowiednie środki transportu, a także ostatecznie nadaje przesyłki.

Logistyka – to wszystkie działania mające na celu zorganizowanie systematycznego i spójnego procesu zarządzania łańcuchem dostaw. Mówiąc prościej, logistyk zajmuje się zorganizowaniem planowania procesu transportu w taki sposób, by wszystkie elementy organizacji transportu do siebie pasowały.

Spedycja stanowi część logistyki, ale jest jej bardziej wyspecjalizowaną częścią. Spedytor organizuje przewóz w praktyce – dba o to, by dostarczyć go do klienta lub do kolejnego miejsca magazynowania. Logistyk zaś zajmuje się planowaniem tras przewozu ładunków, by były jak najbardziej zoptymalizowane. Transport to najwęższe z tych pojęć, obejmuje samo dostarczenie towaru z punktu A do punktu B.

W MAKO TSL zajmujemy się głównie spedycją i transportem międzynarodowym, głównie po krajach Europy Zachodniej. Pracując z logistykami z zarówno małych, jak i większych firm, wiemy jak ważne jest dostarczenie towarów na czas. Dzięki flocie ponad 850 aut kontraktowych jesteśmy w stanie obsłużyć nawet naprawdę ekspresowe zlecenia. Skontaktuj się z nami i sprawdź sam!

sales@makotsl.com

tamago
13 lutego 2022

Zobacz podobne wpisy

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk
23 kwietnia 2024

Trzeci sezon #MakoTSLteam w 3lk

To już nasz trzeci sezon w Lidze 3lk! Choć na początku Maciej, pomysłodawca i kapitan naszej drużyny, zakładał ją kierując się wyłącznie pasją do sportu i chęcią gry dla radości z grania, po naszych zawodnikach widać było apetyt na więcej… więcej niż grę “tylko” w II Lidze. Ale też zdrową, sportową “złość” po każdej porażce.

Transport – jak tu  go nie kochać?
14 marca 2024

Transport – jak tu go nie kochać?

Transportowa karuzela trwa w najlepsze! Niech o sytuacji na rynku poświadczy sinusoida stawek, jakie zaobserwowaliśmy od początku “projektu duże auta” w MAKO TSL, czyli od wiosny 2022 r.

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023
02 lutego 2024

Złote tenisówki dla… czyli podsumowanie FIFA MAKO Cup 2023

W zeszłym roku rozegraliśmy pierwszy sezon FIFA MAKO Cup, czyli ligi o tytuł najlepszego zespołu w grze FIFA w MAKO TSL. Turniej zdominowała jedna drużyna, powstała zresztą trochę z przypadku – co nie znaczy, że sezon był bez zaskoczeń. Wręcz przeciwnie, towarzyszyło nam w rywalizacji wiele emocji!

© Copyright 2024 - Mako TSL